Megger DLRO100EB Portable Micro-Ohmmeter, 100A, Ba
Megger DLRO100EB Portable Micro-Ohmmeter, 100A, Battery and AC Powered
Model: 1004-879
Rp 188.666.128
FAVORITE
  • Availability | (±) 6-8 minggu
  • Customer Protection | Transparan & jaminan uang kembali*
  • Pricing | Harga selalu terupdate*
  • Disclaimer | Syarat dan ketentuan berlaku
Megger DLRO100EB (1004-879) Micro-Ohmmeter enables low resistance measurement across multiple applications in areas without access to mains power. The integral Li-ion battery supplies a constant 100 A current for up to 200 Manual/Auto tests to enable enhanced productivity in remote locations. With a focus on user safety, advanced design features ensure the safe operation of the instrument in the most adverse conditions, including a CAT IV 600 VAC / 500 VDC safety rating in accordance with IEC61010. The DLRO100EB's rugged design, intuitive interface and IP54 (lid open) rating ensure reliability and ease of use in the most arduous of conditions.
  • Rated CAT IV 600 VAC / 500 VDC for safe operation
  • Lightweight and battery-powered for portability
  • High noise immunity for stable readings in noisy environments
  • Smooth DC Output for circuit breaker testing
  • IP54 for protection against dust and moisture while testing
  • Lithium-ion battery performs up to 200 single tests or 2x 10 minutes continuously
  • 100A Manual, Auto, and Continuous test modes available for different applications
  • Custom test options include adjustable test time and current (10 - 110 A), and configurable ramp rates (0.5 - 30 s)
  • Range and test mode rotary switches allows for quick and easy operation
  • Ultra tough outer case construction designed for use in demanding environments
  • Large, backlit LCD ideal for all light conditions
Measurement range 0.1 μΩ - 1.999 Ω
Resolution 0.1 μΩ
DC output Smooth DC
IP rating IP54 Lid open / IP65 Lid closed
Operating temperature -20°C up to 50°C
Storage temperature range e -30°C up to 70°C
Humidity <85% R.H. non-condensing
Battery life 200 single 100 A tests or up to 2x 10 minutes continuous 100 A output
Battery type User replaceable Li-ion battery pack
Battery charge time Full charge in 2.5 Hrs from flat
Maximum output voltage 2 V (battery), 3 V (AC)
EMC IEC61326-1
Safety IEC61010 CAT IV 600 VAC / 500 VDC up to 2000 m, CAT IV 300 V up to 4000 m
Dimensions 400 x 300 x 200 mm