Megger DET2/3-ETK-50M Advanced Earth-Ground Tester
Megger DET2/3-ETK-50M Advanced Earth-Ground Tester with 50M Reel Kit
Model: DET2/3-ETK-50M
Rp 187.001.633
FAVORITE
  • Availability | (±) 6-8 minggu
  • Customer Protection | Transparan & jaminan uang kembali*
  • Pricing | Harga selalu terupdate*
  • Disclaimer | Syarat dan ketentuan berlaku
  • High resolution of 1 mΩ, ideal for large earth (ground) systems
  • Versatile test modes
  • High accuracy for earth (ground) electrode grid and soil resistivity tests
  • Rechargeable battery power that can last all day with a fast re-charge (up to 10 hours)
  • Robust instrument with IP65 protection
  • Automatic test frequency selection, with filters and high current features
  • Diagnostic trace display
  • Data storage
  • Large color display that shows numeric and graphical results
2, 3, and 4 Pole Resistance Measurements
Range 0.001 Ω to 20.00 kΩ auto range
Display 4-digit display
Accuracy ±0.5% of reading ±2 digits at 23°C ±2°C
Operational Uncertainty ±2% of reading, ±2 digits (meets IEC61557 operational uncertainty requirement with readings over 10 mΩ) when spike resistances are below 100 Ω ±5% of reading
±2 digits ±10 mΩ (meets IEC61557 operational uncertainty requirement with readings over 10 mΩ)
Test Standards: BS 7430 (Grounding)
BS 62305 (Lightning)
BS50122 (Railway)
IEEE Standard 81
Frequency: 10 Hz to 200 Hz in steps of 0.5 Hz
Current: 50 mA maximum
Maximum Output Voltage Less than 50 V rms
Maximum Interference Up to 50 V pk to pk
3 and 4 pole ART (Selective) Resistance Measurements
Range 0.01 Ω to 10.00 kΩ auto range
Accuracy ±5% of reading ±3 digits at 23°C ±2°C
Stakeless Resistance Measurement
Range 0.01 Ω to 200 Ω
Accuracy ±7% accuracy, ±3 digits at 128 Hz
Continuity
Range 0.01 Ω to 1 kΩ (3 digits)
Accuracy ±3% (±2 digits)
Test Current 12 V, 205 mA
Lead Null < 10 Ω
Leakage Current
Range 0.00 A to 2.00 A
Accuracy ±5% (±3 digits)
General Specifications
Display 5.25" QWVGA, daylight viewable backlit color
Temperature Operating: 14 to 104°F (-10 to 40°C)
Storage: -4 to 140°F (-20 to 60°C)
Humidity 90% RH maximum at 104°F (40°C)
IP Rating IP54 operational (lid open)
IP65 storage (lid closed)
Measurement Rating: CAT IV 300 V
Output Rating: 50 V, 50 mA AC (switching DC)
Battery Type: Internal Li-ion battery or external 12 to 18 V, 65 W, DC supply
Life: Up to 10 hours use
Charging Time: Fast recharge to 50%, 3 hours for 100%
Safety Meets IEC 61010
EMC Meets IEC 61326
Dimensions 12.4 x 11.2 x 7.1" (315 x 285 x 181 mm)