Eagle Eye LB-125-300-CC Constant Current Load Bank
Eagle Eye LB-125-300-CC Constant Current Load Bank, 125 VDC, 300 A
Model: LB-125-300-CC
Rp 178.188.570
FAVORITE
  • Availability | (±) 6-8 minggu
  • Customer Protection | Transparan & jaminan uang kembali*
  • Pricing | Harga selalu terupdate*
  • Disclaimer | Syarat dan ketentuan berlaku
Designed for discharge testing, battery capacity testing, acceptance testing, battery maintenance, and testing of DC systems, this constant current load bank is portable, reliable, and user-friendly with 125 VDC and 300 A.
  • Cooling fans continue to run automatically after each test to ensure maximum heat protection
  • Previously used parameters saved after powering off the machine
Discharge Voltage Range 5 to 600 V (auto-sensing)
Discharge Current Range 1 to 2000 A
Per Cell Voltage Type 1 to 12 V VRLA, VLA, NiCad, and more
Accuracy Discharge current: 0.1 A
Voltage: 0.1 V
Resolution Discharge current: ±0.2 A
Voltage: ±0.3% V
Data Transfer RS-232, USB
Display Backlit numeric LED (CC)
5" backlit LCD (D/S)
Operating Environment 32 to 104°F (0 to 40°C)