Druck DPI 104 [DPI104-2-300PSIA] Digital Pressure
Druck DPI 104 [DPI104-2-300PSIA] Digital Pressure Gauge, 0 to 300 psi (20 bar) 0.05% FS Accuracy, Absolute Type, 1/4 NPT Male Pressure Port
Model: DPI104-2-300PSIA
Rp 35.795.403
FAVORITE
  • Availability | (±) 6-8 minggu
  • Customer Protection | Transparan & jaminan uang kembali*
  • Pricing | Harga selalu terupdate*
  • Disclaimer | Syarat dan ketentuan berlaku
Druck DPI104-2-300PSIA Digital Pressure Gauge has a pressure range to 300 psi (20 bar) and is suitable for Absolute pressure types. The DPI 104 is a microprocessor-controlled, digital pressure gauge that combines precision and functionality in a compact, robust and simple-to-use package. The DPI 104 matches advanced silicon sensor technology with several convenient design features, resulting in an accurate, versatile yet affordable digital test gauge. The DPI 104 provides a reliable and economic solution for a wide range of pressure sensing applications.
  • Part Number: DPI104-2-300PSIA
  • Process Connection: 1/4 NPT Male, calibrated in psi
  • Pressure Range: 0 to 300 psi / 20 bar (0.05% FS accuracy)
  • Type: Absolute
  • 0.05% full scale (FS) accuracy
  • Pressure ranges to 20,000 psi (1400 bar)
  • Eleven selectable pressure units
  • Large, easy-to-read display with five-digit resolution
  • % pressure indication and additional bar graph for quick visual reference
  • Temperature compensated accuracy from 14°F to 122°F (-10°C to 50°C)
  • 0 to 5V analog output
  • Pressure switch test
  • Minimum/maximum, tare and alarm functions
  • IDOS compatible and RS232 serial interface
  • Free of charge monitoring and control software
  • Stainless steel or Inconel pressure cavity for aggressive media
  • Display: LCD
  • EMC: EN 61326-1
  • Electrical Safety: EN 61010-1
  • Pressure Safety: Pressure Equipment Directive - Class: Sound Engineering Practice (SEP).
  • Power supply: 9V, IEC 6LR61, ANSI/NEDA 1604 battery, OR use an external 12-24 Vdc 50mA supply.
  • Operating temperature: -10 to 50°C (14 to 122°F).
  • Storage temperature: -20 to 70°C (-4 to 158°F).
  • Ingress Protection: IP65 *.
  • Operating Humidity: 0 to 95% relative humidity (RH) non-condensing
  • Vibration: Def Stan 66-31, 8.4 cat III.
  • Operating altitude: 2000 metres (6560 ft).
  • Pollution degree; 2
  • Switch input: Maximum impedance: 200Ω (mechanical contact only).
  • Alarm output: Type: Open drain Field Effect Transistor (FET) Maximum (mA): 250 mA; Maximum (V): 24 Vdc.
  • Analog output: 0.05 to 5 Vdc; Minimum load: 500 Ω;
  • Accuracy: 0.1% FS at 20°C (68°F) - user mode only.
  • Temperature coefficient: 0.007% FS / °C (0.0039% FS / °F).
  • Materials: Case: Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) **
  • Approved: CE Marked.
  • Size: Diameter = 95 mm (3.74 in); Depth = 55 mm (2.2 in) Typical length (with connector) ≈ 120 mm (4.7 in).
  • Weight: 350g (12.5 oz).
  • (1) DPI104 Digital pressure gauge
  • (1) Calibration Certificate
  • (1) User's Manual
  • (1) 9V Battery